Przedtreningówki – popraw jakość swojego treningu!

0
476
Trening siłowy para

Jak przedtreningówki mogą uczynić Twój trening bardziej wydajnym i efektywnym? Czym właściwie są przedtreningówki, jak działają i czy warto je stosować? Dowiedz się, jak dobrać najlepsze suplementy dla siebie.

Przedtreningówka to suplement, którego główną rolą jest poprawa wydajności i efektywności treningu. Jej działanie polega na przygotowaniu organizmu do wysiłku, jak również zwiększeniu jego możliwości podczas ćwiczeń. Różne czynniki sprawiają, że treningi nie zawsze są tak efektywne, jak być powinny. Trudniej przez to zaobserwować ich efekty i utrzymać motywację do regularnych ćwiczeń. W takiej sytuacji pomocne mogą być przedtreningówki. Czym one właściwie są, i czy każdy może z nich korzystać? I przede wszystkim – czy ich stosowanie jest bezpieczne?

Suplement diety fabryka supli

Szukając odpowiedniej suplementacji warto skorzystać z usług sprawdzonego, bezpiecznego producenta. Na stronie sklepu FabrykaSupli.pl znajdziesz suplementy diety wysokiej jakości w wielu wariantach i o różnym przeznaczeniu, skutecznych i bezpiecznych dla zdrowia. Zapoznaj się z ofertą sklepu i wspomóż swój organizm od środka.

Przedtreningówki – czym są i jak działają?

W najszerszym ujęciu, mianem przedtreningówki określa się kompozycję specjalnie dobranych składników aktywnych, takich jak pobudzacze, aminokwasy czy kreatyniny.

Składniki aktywne przedtreningówek

Kofeina – zapewnia silne pobudzenie; w przedtreningówkach najczęściej spotyka się dawkę od 100 do 400 mg. Dla porównania, kubek parzonej kawy zawiera około 70-140 mg kofeiny;

Kreatyna – odpowiada za uzupełnianie ATP (głównego nośnika energii w komórkach), zużywanego podczas wysiłku. Organizm go nie magazynuje, tylko wytwarza na bieżąco. Dlatego uzupełnianie ATP pełni ważną rolę w podnoszeniu efektywności treningu;β-Alanina (Beta-alanina) – aminokwas, którego przyjmowanie zmniejsza uczucie zmęczenia i ryzyko powstania zakwasów. Ponadto, pobudza organizm i zwiększa wytrzymałość mięśni;

Arginina

– aminokwas pełniący kluczową rolę w produkcji tlenku azotu niezbędnego do efektywnego rozszerzania naczyń krwionośnych. Dzięki temu arginina pozwala chronić i zwiększać wydolność układu krążenia.

Ponadto, w przedtreningówkach często znajdują się inne aminokwasy, takie jak BCAA pobudzające syntezę białek i hormonów anabolicznych, co pozwala chronić włókna mięśniowe. W ich skład wchodzą też witaminy, w tym wspomagająca metabolizm: niacyna (witamina B3), witamina B12 o szczególnym znaczeniu dla produkcji czerwonych krwinek i metabolizmu składników odżywczych oraz mikroelementy: magnez, sód, potas i wapń. Popularna jest także wspomagająca regenerację organizmu tauryna.

Jak działają przedtreningówki?

Niektóre składniki przedtreningówek mają na celu zwiększenie wytrzymałości mięśni oraz ich możliwości regeneracji; inne z kolei wspierają przyrost masy mięśniowej lub dodają energii i redukują uczucie zmęczenia. W zależności od efektów, które chcemy uzyskać za pomocą treningu (przyrost mięśni, redukcja masy ciała itp.) odpowiednie będą preparaty o różnych składach, a co za tym idzie – mechanizmach działania. Na szczególną uwagę zasługują przedtreningówki pobudzające oraz pompujące.

Przedtreningówki pobudzające

Ten rodzaj został stworzony z myślą o osobach, które potrzebują maksymalnego zastrzyku energii. Ich skład oparty jest przede wszystkim na kofeinie. Dodatkowo w skład preparatów pobudzających wchodzi zestaw witamin i aminokwasów, takich jak wspomniana wcześniej beta-alanina, które powodują opóźnienie uczucia zmęczenia. Stosując je, należy szczególnie zwrócić uwagę na stan swojego układu krążenia (podnoszą ciśnienie krwi), jak również pory dnia, w których mają być zażywane (mogą powodować problemy z zasypianiem).

Przedtreningówki pompujące

Stworzone zostały z myślą o osobach, które chcą poprawić ukrwienie mięśni i uzyskanie jak najlepszej pompy mięśniowej. Wskazane są również dla osób nadwrażliwych na stymulanty (takie jak kofeina czy efedryna), które nie mogą stosować przedtreningówek pobudzających. Mianem pompy mięśniowej określa się stan, w którym podnosi się poziom tlenku azotu w organizmie, a co za tym idzie, transport tlenu i składników odżywczych do mięśni, co wspomaga ich rozwój. Komórki mięśniowe zwiększają swoją objętość, a naczynia krwionośne rozszerzają się. Dzięki temu podczas treningu, jak i przez pewien czas po nim, mięśnie wyglądają na większe, „napompowane”, z wyraźnymi żyłami. Z tego względu spośród wymienionych wcześniej składników, przedtreningówki pompujące zawierają przede wszystkim argininę, często uzupełnioną jabłczanem cytruliny, który przedłuża pompę mięśniową i wspomaga działanie tej pierwszej. 

Suplementacja diety

Przedtreningówki – bezpieczeństwo

Jak każdy preparat, przetreningówki mogą wywołać skutki uboczne. Najczęściej występują:

zawroty głowy,
uczucie osłabienia,
rozdrażnienie,
przyspieszona akcja serca

Z tego powodu powinny być stosowane szczególnie ostrożnie przez osoby mające problemy z układem krążenia czy zażywające leki – w takim przypadku należy skonsultować się z lekarzem. Bardzo ważne jest także, by stosowanie takich suplementów rozpoczynać od najsłabszych preparatów i nigdy nie przekraczać zalecanych dawek producenta. Ponadto, nie są one wskazane dla osób poniżej 18. roku życia – zawarte w nich stymulanty są zbyt silne dla młodego organizmu.

Czy warto stosować przedtreningówki?

Wielu osobom przedtreningówki pozwalają utrzymać wysoki poziom motywacji do ćwiczeń, jak i zwiększyć ich efektywność. Jeżeli jest się zdrową, dorosłą osobą, która chce poprawić swoje wyniki, ale nie ma czasu na dłuższe lub częstsze treningi, suplementy te mogą być dużą pomocą. Ich stosowanie jednak nie zastąpi zbilansowanej diety oraz regularności i odpowiedniej techniki ćwiczeń. Mogą jednak być doskonałym wspomaganiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here