Materace piankowe: jak pomagają poprawić jakość snu?

0
463
Materac piankowy

Materace piankowe zdobywają popularność jako rozwiązanie coraz powszechniejszemu problemu, jakim jest brak solidnego, głębokiego snu. Przyjrzyjmy się dlaczego dbanie o sen jest tak istotne i jak mogą w tym pomóc materace piankowe.

W dzisiejszym, pędzącym na złamanie karku świecie mamy coraz mniej czasu na porządne wysypianie się. Nierzadko nawet gdy już wygospodarujemy sobie większą ilość na nadrobienie straconych godzin snu, mamy trudności z zapadnięciem w głęboki, regenerujący sen. Czasem przyczyną tego są tzw. czynniki wewnętrzne (np. stres), zazwyczaj jednak „winę” za taki stan rzeczy ponoszą źle dobrane materace do spania. Jakie zatem skutki może mieć brak snu i jakie materace do spania pozwolą nam się najbardziej wyspać?

Nie tylko zmęczenie

O tym, że brak snu źle wpływa na koncentrację nie trzeba przekonywać nikogo, kto spędził przynajmniej jedną bezsenną noc. Mniej natomiast znany jest fakt, że brak snu jest częstą przyczyną nadwagi — niewyspany organizm produkuje mniej leptyny, czyli hormonu odpowiedzialnego za informowanie naszego mózgu o tym, że jesteśmy najedzeni. To z kolei prowadzi do zaburzeń apetytu, a co za tym idzie, nadwagi spowodowanej nadmiernym jedzeniem. Brak snu może także prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, związanych z układem krwionośnym, takich jak choroby serca czy wysokie nadciśnienie. Co zatem możemy zrobić, by uniknąć nie tylko zwyczajnego zmęczenia, ale i również nadwagi i innych schorzeń?

Materace do spania

Przy wyborze materaca, który powinien posłużyć nam przez lata, warto kierować się między innymi opinią dotychczasowych klientów danego producenta. W końcu zadowolony, wypoczęty i wyspany kolega to najlepsza rekomendacja dobrego materaca. Wiele pozytywnych opinii słyszy się o materacach piankowych ze sklepu ArtMedic Viscotherapy. Producent ten posiada w ofercie nie tylko materace piankowe, ale również kieszeniowe oraz materace na wymiar, co pozwala na udany zakup nawet w przypadku łóżka o niestandardowych wymiarach.

Piankowa alternatywa

Najrozsądniejszym pierwszym krokiem będzie dobranie materaca do spania, który będzie idealnie pasował do naszych potrzeb. Z tego powodu warto rozważyć zakup materaca piankowego. Tym co przede wszystkim odróżnia te materace do spania od ich bardziej „tradycyjnych” odpowiedników jest ich budowa całkowicie pozbawiona sprężyn. Składają się one głównie z jednolitej „bryły” piankowej.

Istnieje jednak kilka różnych rodzajów materacy piankowych, różniących się od siebie właściwościami. Przykładowo, materace z pianki wysokoplastycznej cechuje znakomita wentylacja, gwarantowana przez system tunelików rozmieszczonych na ich powierzchni. Sam materiał jest zaś bardzo wytrzymały i sprężysty. Z kolei materace piankowe poliuretanowe wykonane są z materiałów o znakomitych właściwościach termoizolacyjnych. Jeszcze innym, coraz popularniejszym rozwiązaniem są materace piankowe lateksowe, zawierające domieszkę około 20% kauczuku. Tego typu materace do spania nie tylko są bardzo elastyczne, ale i również, podobnie jak i materace wysokoplastyczne, wyposażone są w system otworków wentylacyjnych.

Lepszy sen

Niezależnie od materiału z jakiego są wykonane, materace piankowe cechuje kilka właściwości, które sprawiają, że idealnie nadają się jako materace do spania. Jedną z najważniejszych z nich jest równomierność, z jaką ciężar ciała rozkłada się na ich powierzchni — dzięki niej śpimy wygodnie niezależnie od przyjętej przez nas pozycji.

Do wysokiego poziomu wygody przyczynia się również elastyczność materacy piankowych, która sprawia, że materac odkształca się dopasowując do naszego ciała, co jest korzystne nie tylko dla jakości naszego snu, ale i również zdrowia kręgosłupa. Z racji dobrej wentylacji materace piankowe są także uważane za znakomite rozwiązanie dla alergików. Nie gromadzą się na nich ani różnego typu drobinki, ani wilgoć, zatem osoby z uczuleniami nie muszą obawiać się nocy przerywanych atakami kaszlu czy kataru spowodowanego nagromadzeniem pyłków traw bądź kurzu.

Materace piankowe

Jaki materac piankowy wybrać?

Biorąc pod uwagę mnogość rodzajów materacy piankowych, dobranie idealnego modelu do naszych potrzeb może być sporym wyzywaniem. Warto przy takich rozważaniach więc pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Jeżeli interesują nas tylko materace najwyżej jakości i nie zważamy na cenę, najlepszym rozwiązaniem będą materace lateksowe. Są one nie tylko elastyczne i wygodne, ale i również bardzo wytrzymałe i mają znakomitą wentylację. Jeżeli natomiast szukamy czegoś z niższego przedziału cenowego, to dobrym wyborem będzie pianka poliuretanowa. To też świetny wybór dla osób z małymi dziećmi: materiał ten jest bardzo miękki, na czym skorzystają dzieci z ich delikatnymi, dopiero rozwijającymi się kośćmi.

Pianka wysokoelastyczna to z kolei ciekawy wybór dla par — ten materiał znakomicie amortyzuje wszelkie poruszenia, zatem nawet jeżeli jedna ze śpiących na nim osób ma tendencję do częstego zmieniania w nocy pozycji, druga z nich tego nie odczuje.

Niezależnie od wybranego modelu możemy mieć pewność, że zaczniemy szybciej zasypiać, a sam sen będzie dostarczał nam więcej sił i energii. Gwarantuje to charakterystyka materacy piankowych, które są nie tylko miększe i bardziej elastyczne, ale i również wytrzymalsze niż większość materacy do spania innego rodzaju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here