Biura rachunkowe: kiedy i dlaczego warto z nich korzystać?

0
474
Księgowość usługi biuro rachunkowe

Biuro rachunkowe, dzięki przekazaniu kwestii finansowych w ręce ekspertów, wspiera firmy w realizacji ich celów. Prowadząc swój biznes, warto skupić się na priorytetach, a zarządzanie rachunkami powierzyć specjalistom.

Biuro rachunkowe obsługuje podmioty gospodarcze (w niektórych przypadkach także fizyczne), a jego działalność koncentruje się wokół kompleksowych rozwiązań finansowo-prawnych. Zakres jego usług obejmuje takie sfery jak:

– księgowość,
– podatki,
– finanse,
– a niekiedy także kadry oraz płace.

Usługi księgowo-podatkowe

Księgowość dla firm w Krakowie to podstawowy aspekt działalności biura rachunkowego Perfekt Biz. Opiera się głównie na nadzorowaniu przepływu środków finansowych, prowadzeniu ksiąg rachunkowych, księgowaniu dokumentów sprzedażowych i zakupowych, a także prowadzeniu obowiązkowej ewidencji środków trwałych firmy. Biura rachunkowe zajmują się również przygotowywaniem deklaracji podatkowych (w tym np. przygotowywaniem rozliczeń podatku dochodowego), optymalizacją podatkową oraz objaśnianiem skomplikowanych przepisów podatkowych. Sporządzają także dla swojego klienta sprawozdania finansowe oraz raporty statystyczne.

Kolejnym aspektem działalności biur rachunkowych jest reprezentowanie przedsiębiorstwa przed urzędami skarbowymi i administracyjnymi (w tym ZUS-em). Biura przygotowują również wszelkie niezbędne dla ZUS-u rozliczenia i raporty.

Profesjonalne biuro rachunkowe

Wybór odpowiedniego biura rachunkowego nie należy do najłatwiejszych zadań. Należy dobrze sprawdzić dostępne na rynku oferty tak, aby wybrać najlepszą i najbardziej profesjonalną usługę. Perfekt-Biz to czołowe biuro rachunkowe w Krakowie oferujące profesjonalne usługi w zakresie księgowości, podatków, a także kadr i płac.

Kadry i płace

Część biur rachunkowych, wychodząc naprzeciw potrzebom klienta, oferuje także usługi z zakresu kadr i płac. W rezultacie mogą zatem zająć się prowadzeniem wszystkich akt pracowniczych i/lub przygotowywać listy płac. Powierzenie tych obowiązków zewnętrznej firmie może oznaczać nie tylko duże oszczędności, ale także odciążenie w danych obowiązkach. Biura mogą także na zlecenie klienta przeprowadzać analizy ryzyka finansowego, udzielać mu porad w kwestiach prawnych i finansowych, wspierać w opracowywaniu strategii finansowej, a także służyć radą podczas tworzenia wniosków kredytowych czy leasingowych.
 

Ile kosztuje skorzystanie z usług biura rachunkowego?

Ceny usług oferowanych przez biura rachunkowe są wypadkową kilku czynników:

– zakresu wykonywanych usług,
– wielkości firmy,
– lokalizacji danego usługodawcy,
– poziomu doświadczenia, którym legitymuje się dane biuro rachunkowe.

Warto zatem wziąć owe aspekty pod uwagę, dokonując wyboru biura, które zajmie się prowadzeniem naszej rachunkowości. Uważajmy zatem na zbyt niskie ceny, gdyż te mogą oznaczać brak odpowiednich kwalifikacji oraz niski poziom usług, ale mogą także po prostu wynikać z umiejscowienia biura – w małej miejscowości zapłacimy za daną usługę znacznie mniej niż w stolicy czy Krakowie.

Wiele zależy także od ilości generowanych przez firmę dokumentów. Dla usług księgowych cena waha się od 150 (1 – 10 dokumentów miesięcznie) do 990 zł (150 – 200 dokumentów miesięcznie), a za prowadzenie ksiąg rachunkowych zapłacimy od 615 do ponad 2000 zł. Z kolei w przypadku usług dodatkowych, ceny zależą głównie od rodzaju wykonywanej usługi; np.  za sporządzenie deklaracji podatkowych PIT zapłacimy od 40 do 50 zł, w zależności od lokalizacji danego biura.

Rachunkowość biuro
 

Dlaczego warto korzystać z usług biur rachunkowych?

Samodzielne próby radzenia sobie z zagadnieniami rachunkowymi mogą być nie tylko czasochłonne, ale także kosztowne. Źle sporządzone deklaracje podatkowe, nieprawidłowo przygotowane wnioski kredytowe czy też niewłaściwie księgowane dokumenty sprzedażowe to nie tylko problem danego biura, ale także możliwość rychłej kontroli ze strony stosowanych instytucji, a w przypadku wykrycia nieprawidłowości – konieczność poniesienia kary.

Pamiętajmy, iż w kwestiach finansowych należy przestrzegać wszystkich obowiązujących przepisów prawnych, które niestety podlegają nieustannej nowelizacji. Dlatego też warto zdecydować się przekazać te skomplikowane sprawy w ręce ekspertów, aktualizujących swoją wiedzę na bieżąco, a samemu skupić się rozwijaniu swojego biznesu i realizacji innych celów, bezpośrednio związanych z prowadzoną przez nas działalnością. Każdy przedsiębiorca wie przecież, jak cenny jest jego czas oraz jak trudno niekiedy wykonać wszystkie wyznaczone na dany dzień zadania. Dlatego, zamiast próbować samodzielnie zgłębić finansowe i podatkowe zawiłości, najlepiej zdecydować się na skorzystanie z usług biura rachunkowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here